Ana Sayfa Sağlık 19 Nisan 2017 74 Görüntüleme

Böbrek verirken dikkat edilen koşullar

Böbrek verirken dikkat edilen koşullar

Böbrek nakli yapmak için hem yasal hem de tıbbi olarak dikkat edilmesi gerekilen birkaç adet koşul bulunmaktadır. Böbrek vericisi bu koşulları yerine getirdiğinde böbrek verebilme hakkı elde edinir. Peki bu koşullar tam olarak nelerdir?

Böbrek nakli yapmak için gerekli olan tıbbi koşullar

Böbrek nakli yapacak kişinin ulaşıcı hastalığa sahip veya etkilenecek bir hastalığa sahip olmaması gerekmekte. Kan grubu böbrek vereceği kişiye uygun olmalı. Bir psikolojik sorunu olmamalı. Nakli yapılacak kişi ile arasında doku uyuşmazlığı olmalı.

Böbrek nakli yapmak için gerekli olan yasal koşullar

Böbrek naklini yapacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekli. Böbreği verceği kişi dördüncü dereceye kadar yakın olması gerekli. Böbreğin ticaret amaçlı değil tamamen bağış adı altında yapılması gerekli. Böbrek nakli yapacak kişinin akli dengesinin yerinde olması gerekli.

Bu koşulları karşılayan kişiler böbrek nakli yapmak için uygun durumdadırlar. Eğer bu koşullardan birisini bile karşılamayan kişiler böbrek nakli yapamaz. Bu listede olmayıp da hastanenin isteyeceği farklı durumlar olabilir. Onun için hastane ekibiniz ile irtibata geçiniz.

Yorumlar

Son Haberler | Son Dakika