Ana Sayfa Bilim 24 Şubat 2017 44 Görüntüleme

Barzani: HDP’liler serbest bırakılmalı

Barzani: HDP’liler serbest bırakılmalı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, bu hafta gerçekleştireceği Türkiye ziyareti öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Mesut Barzani, terör örgütü bağlantıları sebebiyle tutuklanan HDP’li vekillerle ilgili konuşarak HDP’li vekillerin acilen serbest bırakılması gerektiğini dile getirdi. Mesud Barzani, serbest bırakılmanın barış sürecini hızlandıracağını iddia etti.

Alman haber ajansına konuşan Mesud Barzani, Türkiye ziyareti öncesi akıl vermeyi ihmal etmedi. Mesut Barzani, İran ve Türkiye’nin karşı çıktığı Iraklı kürtlerin bağımsız olması ile ilgili konuya da referandumun en doğal hakları olduğunu söyleyerek cevap verdi. Irak Kürtlerine bağımsızlık konusunun Bağdat ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasındaki bir mesele olduğunu iddia eden Barzani, bu konunun Türkiye ve İran ile bir ilgisi olmadığını dile getirdi. Ulusların kendi geleceğine kendisinin karar vermek istemesinin çok doğal olduğunu belirten Barzani, insan hakları aykırı bir durumun olmadığını ve kimsenin iznine de ihtiyaç duymadıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güçlü ve cesur bir siyaset adamı olduğunu söyleyen Barzani, Erdoğan’ın Kürtler ve Türkleri birleştirmeye çalıştığını ancak bazı gelişmeler nedeniyle bunun olmadığını söyledi. Barzani tutuklu bulunan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş başta olmak üzere bütün HDP’li vekillerin serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

 

Yorumlar

Son Haberler | Son Dakika